Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Výpočet plodných dnů - plodné dny
Hledat
Navigace: Plodné dny > Základem je ovulace

Základem je ovulace

Zjednodušeně řečeno, nejpravděpodobněji otěhotníte uprostřed menstruačního cyklu, když dojde k ovulaci, tzn. obvykle kolem 15. dne po začátku menstruace. Toto číslo udává jen obecný odhad, protože délka jednoho cyklu se u každé ženy liší. Průměrně se pohybuje od 25 do 30 dní. Cyklus začíná prvním dnem menstruace a končí posledním dnem před menstruací následující. Pro přesnější určení vašich plodných dní je nezbytné zjistit, kdy u vás dochází k ovulaci. Právě během ní se uvolní vajíčko z folikulu a může dojít k jeho oplodnění spermiemi a vašemu otěhotnění.

Zvládnout otěhotnět je malý zázrak, protože se během jednoho měsíce uvolní pouze jedno vajíčko. Navíc mají ženské pohlavní buňky velmi omezenou životnost. Uvádí se, že mohou přežít jeden, maximálně dva dny. Mužské pohlavní buňky jsou na tom o něco lépe, ve vaginálním prostředí mohou přežít 60 až 120 hodin, takže až pět dní, ale hodně záleží na jejich kvalitě. Teoreticky tak může spermie, která se dostala do těla ženy pět dní před ovulací nebo ještě dva dny po, stihnout vajíčko oplodnit. Obecně platí zásada, že čím více se blíží moment pohlavního styku momentu ovulace, tím je šance na otěhotnění vyšší. Naopak čím větší doba uplyne, tím klesá pravděpodobnost, že to spermie zvládne.

Proč? Hlavně proto, že životnost pohlavní buňky se odvíjí od její kvality, která v poslední době znatelně klesá. Ta je ovlivňována jednak životosprávou nebo dědičnými vlivy, ale důležitou roli hraje věk. Především u žen znatelně ovlivňuje kvantitu, ale i kvalitu uvolněných vajíček. V případech, kdy se sperma nedostane do dělohy a vejcovodů, nebo nepřežije dost dlouho ve vaginálním prostředí, aby oplodnilo vajíčko, k otěhotnění samozřejmě nedojde.

Kromě uvolněného vajíčka probíhají v těle ženy další změny, které mají usnadnit celý proces oplodnění. Jednak se vytváří hlen, který zabezpečuje optimální, méně kyselé, prostředí pro spermie a může podstatně prodloužit jejich životnost. Další procesy se odehrávají na děložním čípku. Tyto změny usnadňují průchod spermatu do dělohy a vejcovodů, kde dochází k oplodnění uvolněného vajíčka. Pomocí sledování těchto změn můžete vysledovat vaše plodné dny.

 
veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk© www.plodne-dny.cz - vytvořte si také své webové stránky, netstránky doporučují maminet