Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Výpočet plodných dnů - plodné dny
Hledat
Navigace: Plodné dny > Jak zjistit dobu ovulace?

Jak zjistit dobu ovulace?

Existuje několik metod, podle kterých zjistíte, kdy u vás dochází k ovulaci. Pokud máte pravidelný menstruační cyklus, můžete si plodné dny jednoduše vypočítat. Délku vašeho cyklu vydělte dvěma a získáte den ovulace. Tzn. pokud máte 28denní cyklus, výpočet bude vypadat 28 : 2 = 14, dochází k ovulaci mezi 12. a 16. dnem cyklu. Toto jsou vaše nejplodnější dny. Pokud se zrovna nesnažíte otěhotnět, neměla byste mít pohlavní styk raději už mezi 9. a 18. dnem.

Pokud nemáte pravidelný menstruační cyklus, napiště si na kus papíru nejkratší a nejdelší cyklus za posledního půlroku. Od počtu dnů nejkratšího odečtěte 20 a získáte první plodný den. U nejdelšího odečtěte 10 a zjistíte poslední plodný den.

25, 27, 28, 28, 27, 29
25 - 20 = 5. den
29 - 10 = 19. den

Pokud matematice neholdujete, můžete zvolit některou z metod sledování změn, které probíhají ve vašem těle.

Bazální teplota

Jednou z metod je měření bazální teploty, tedy teploty naměřené v pochvě. Toto měření se provádí každý den (kromě menstruačních dní), nejlépe ve stejném čase. Ideálně hned ráno po probuzení. V průběhu jednoho cyklu probíhají dvě fáze. V první fázi je bazální teplota o několik desetin stupně nižší než ve druhé fázi. Ovulace je v místě bodu zlomu, kdy nízká teplota první fáze ještě mírně poklesne, a pak následuje znatelný nárůst.

Děložní hlen

Další metodou, která napoví o plodných dnech, je kontrola děložního hlenu. Ten během neplodných dní funguje jako bariéra chránící tělo před spermiemi, takže se vyznačuje vysokou hustotou a díky svému kyselému složení vytváří nevhodné prostředí pro život spermií. Naopak před ovulací se mění, řídne, je bezbarvý a vytváří podmínky, za kterých může spermie žít až pět dní.

Děložní čípek

Poslední metoda je kontrola děložního čípku. Podobně jako v případě měření bazální teploty, je vhodné sledovat děložní čípek denně a zaznamenávat si změny. V období neplodných dní je děložní čípek tvrdý, nízko položený. Na jeho vrchu je tzv. děložní branka, která je uzavřena. Můžete ho proto jednoduše nahmatat. Naproti tomu v období ovulace čípek měkne a posunuje se směrem nahoru.

 
veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk© www.plodne-dny.cz - vytvořte si také své webové stránky, netstránky doporučují maminet